Bogdan Dziworski – f/5.6

Bogdan Dziworski

f/5.6

Miejsce: Galeria Ring

wernisaż: 11.03.2022, g. 19.00

Termin: 04.03. – 18.04.2022 r.

Prezentowane na wystawie prace Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy. Prezentowane zdjęcia to niezwykły obraz polskiego społeczeństwa lat 60., 70. i 80. Zdjęcia Dziworskiego przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa.

Urodzony w Łodzi w 1941 roku, wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy – Bogdan Dziworski w 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem “Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów “Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

Fotorelacja z wernisażu:

Wystawa zorganizowana została przez Leica Gallery w Warszawie, we współpracy z Agencją Zegart. Prezentowana była w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m.in. w Łodzi, Opolu, Sopocie, Bydgoszczy, Wiedniu, Salzburgu, Berlinie, Pekinie i Nowym Jorku.

Plakat-Dziworski

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content