Anatomie Miejskich Pejzaży

Anatomie miejskich pejzaży to cykl performansów o architekturze Dolnego Śląska, którego założeniem jest eksplorowanie estetyki historycznych miejsc województwa w formie audiowizualnych performansów. Projekt ma swoje odsłony w w różnych lokalizacjach Dolnego Śląska i jest realizowany przy udziale lokalnych i międzynarodowych artystów.

Tematem poszczególnych działań performatywnych tegorocznej edycji są Kościół Pokoju w Jaworze, Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz Zamek Piastowski w Legnicy.

Trzy audiowizualne performanse site specific zostały opracowane na analogowe systemy modularne audio i wideo oraz cyfrowe narzędzia do produkcji obrazu i dźwięku. Punktem wyjścia w pracy artystów było pytanie o to, jak postrzegamy rutynowo i codziennie mijane historyczne przestrzenie i jak inaczej możemy na nie spojrzeć z perspektywy sztuki cyfrowej.

Kit Young mieszka i tworzy w USA, zajmuje się wideo i sztuką performans. Jest jednym z najważniejszych współczesnych twórców analogowej sztuki wideo. Buduje systemy wideo, na których można tworzyć obraz w sposób improwizowany. Współpracuje na scenie z innymi artystami dźwiękowymi i wizualnymi w miejscach prezentujących expanded cinema. Eksperymentalne sesje prowadzone w jego studio stają się esejami wideo i krótkimi formami filmowymi. Mimo że w swojej twórczości wykorzystuje techniki nowych mediów, jego praktyka jest zakorzeniona w tradycyjnym kinie eksperymentalnym, sięgając do takich zagadnień jak percepcja, świadomość, sprawiedliwość społeczna i humor. Więcej informacji TUTAJ.

Inire to duet tworzony przez Krzysztofa Pawlika i Małgorzatę Dancewicz, który łączy koncepcje kompozycji natychmiastowej, performansu, improwizacji i field recordingu. Ich działalność to eksploracja z pogranicza sound artu i improwizacji z tworzonym na żywo obrazem. Szczególnie istotne jest w tym kontekście zastosowanie analogowych modularnych systemów audio i wideo, które podkreślają płynną granicę pomiędzy wykorzystaniem nowych i starych mediów. Więcej informacji TUTAJ

 

Projekt dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.