Aktualne

Tomasz Domański

Vis Vitalis – Eroticon 1980-2025

wernisaż: 28.03. 2025, g. 18.00

spotkanie autorskie: 11.04.2025, g. 18.00

21.03. – 19.04.2025

miejsce: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1)

wstęp wolny

 

Na wystawie Vis Vitalis – Eroticon 1980-2025 zobaczymy zbiór erotyków wrocławskiego artysty Tomasza Domańskiego, powstających na przestrzeni czterech dekad: rysunków, fotografii oraz video. Ekspozycja będzie pretekstem do dyskusji o zmianach kulturowych paradygmatów w postrzeganiu płci. Współczesne społeczeństwa coraz bardziej otwierają się na różnorodność seksualną, niebinarność, mniejszości queer i alternatywne formy ekspresji. Dyskusja o ewolucji uniwersalnej energii witalnej od przedstawień mitologicznych do współczesności prowadzona będzie w trakcie towarzyszących wystawie paneli dyskusyjnych z udziałem studentów wyższych szkół artystycznych i humanistycznych oraz spotkań kuratorskich, wywiadów w radiu i mediach społecznościowych.

Tomasz Domański, ur. 1962. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 1993 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w dyscyplinie rzeźba. W 2003 roku obronił doktorat na temat rzeźby efemerycznej jako monumentu relatywnego. Jest autorem rzeźb, instalacji, obiektów artystycznych, performansów, rysunków i fotografii. Pracuje przeważnie z naturalnymi materiałami takimi jak woda, lód, ogień, drewno, słoma, popiół i metal, wykorzystując ich właściwe procesy. Tworzy filmy i animacje jako integralne elementy wielu realizacji artystycznych.

 Nagrody, stypendia:

W latach 1995–1996 studiował na stażu artystycznym w Banaras Hindu University w Waranasi, Indie. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu fundacji i instytucji, m.in.: Pollock-Krasner Foundation z Nowego Jorku, Laurenz Foundation z Bazylei, Montag Stiftung z Bonn, CEC ArtsLink z Nowego Jorku, UNESCO-Aschberg z Paryża, KulturKontakt z Wiednia, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z Berlina oraz Adolph i Esther Gottlieb Foundation z Nowego Jorku. W 1997 roku był nominowany do Paszportu „Polityki” w tym samym roku reprezentował Polskę na IX Triennale Sztuki w New Delhi. W latach 2022-2024 oraz 2000-2003 Członek Rady Programowej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prace w Kolekcjach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wybrane wystawy indywidualne:

2024/2023 „Obraz nie Obraz”, Galeria Miejska we Wrocławiu, MOSART – Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski, Akademia Sztuk Pięknych – Galeria NEON, Wrocław, Biuro Wystaw Artystycznych, Kielce, Biuro Wystaw Artystycznych, Rzeszów; 2021 „Maszyna czasu”, Muzeum Współczesne we Wrocławiu; 2020 „Pomniki czasu/retrospektywa”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Rzeźby Współczesnej; 2019 „Pomniki czasu/retrospektywa”, Centrum Nauki i Sztuki, Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu, Stara Kopalniaod 2016 Cztery reliefy z roku 1997 włączone do wystawy stałej „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX wieku i XXI wieku”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pawilon Czterech Kopuł; 2016 „Sen Jakuba”, Europejska Stolica Kultury – Wrocław; 2014 „Kwadratowa kopuła”, Europejska Stolica Kultury – Umeå, Szwecja; 2011 „Wiek średni”, Centrum Sztuki WRO, Wrocław; 2008 „Recycling Program”, Galeria „Awangarda”, BWA Wrocław; 2003 „Rzeźba efemeryczna – monument relatywny”, Muzeum Architektury we Wrocławiu; 1999 „Akropolis 2000”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu; 1997 „Ruchy leśne według Makbeta”, Muzeum Miejskie Wrocławia, Arsenał.

plakat-Domanski-maly

 


 

Agnieszka Gotowała

Powrót do innego brzegu

wernisaż: 7.02.2025, g. 18.00

7.02. – 13.04.2025

miejsce: Galeria Ring (Rynek 12)

wstęp wolny

 

14 marca (piątek) o g. 18:30 w Galerii RING, odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Gotowałą, która opowiedziała o swojej twórczości, inspiracjach i o pracach, których nie zobaczymy na obecnej wystawie „Powrót do innego brzegu”. Premierowa ekspozycja tych prac jest jednym z wielu projektów artystki, o których więcej opowie podczas wydarzenia.

 

27 lutego odbyło się na oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie „Powrót do innego brzegu” Agnieszki Gotowały. Ekspozycja prezentuje artystyczne zapisy i reminiscencje samotnych podróży do Norwegii – krainy zimnych wód oraz Omanu – kraju gorącej pustyni, które odbyła zimą oraz latem zeszłego roku. To wyprawy w głąb fiordów, w głąb lądów, w głąb kanionów, które były także wyprawami w głąb siebie. Podczas spotkania symbolicznie, wraz z Artystką, przeszliśmy tę drogę.

——————–

W swojej twórczości koncentruję się na poszukiwaniu, doświadczaniu i transformacji w obszarach związanych ze stanami człowieka oraz natury, jak i pamięcią i tożsamością w nich zawartą. Moje praktyki twórcze zaangażowane są w procesy związane z naturą, sensualnością, ucieleśnianiem, czuciem i wspomnieniami. Fascynuje mnie złożoność i wielowymiarowość świata natury, jak również przełożenie procesów zachodzących w przyrodzie, cykliczności oraz elementów i żywiołów otoczenia na postać człowieka. Interesuje mnie współzależność pomiędzy sztukami wizualnymi i performansem, jako relacji pomiędzy tym co widzialne, a odczuwalne. Nieustannie rozwijam swoje doświadczenie z fotografią, z różnymi formami praktyki z ciałem, jak i inspiracją snami oraz podświadomością.

Fotorelacja z wernisażu

Agnieszka Gotowała (ur. 1986 r., Wrocław) – artystka wizualna, fotografka, performerka, absolwentka i studentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.  Obszarem jej zainteresowań są poszukiwania, doświadczanie i transformacja w obszarach związanych ze stanami człowieka oraz natury, jak i pamięcią i tożsamością w nich zawartą. Swoje prace wystawiała w Polsce i za granicą. Cykl prac „Jestem swoim domem” był prezentowany w ramach wystaw indywidualnych we Wrocławiu (Galeria Miejsce Przy Miejscu 14), podczas Rybnik Foto Festiwal, Interchange w Batumi, Fotofestiwalu w Łodzi oraz Suwon International Photo Festival. Jest laureatką PhotoLab Batumi Photo Days 2019 oraz uczestniczką rezydencji artystycznych w tym Kunstnarhuset Messen w Norwegii.

 

 

Wystawa „Powrót do innego brzegu” w Legnicy jest pokazem premierowym. Prezentowane na wystawie prace powstały w ramach projektu zrealizowanego w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia 2023.