Tomasz Domański
Vis Vitalis – Eroticon 1980-2025
wernisaż: 28.03. 2025, g. 18.00
spotkanie autorskie: 11.04.2025, g. 18.00
21.03. – 19.04.2025
miejsce: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1)
wstęp wolny
Na wystawie Vis Vitalis – Eroticon 1980-2025 zobaczymy zbiór erotyków wrocławskiego artysty Tomasza Domańskiego, powstających na przestrzeni czterech dekad: rysunków, fotografii oraz video. Ekspozycja będzie pretekstem do dyskusji o zmianach kulturowych paradygmatów w postrzeganiu płci. Współczesne społeczeństwa coraz bardziej otwierają się na różnorodność seksualną, niebinarność, mniejszości queer i alternatywne formy ekspresji. Dyskusja o ewolucji uniwersalnej energii witalnej od przedstawień mitologicznych do współczesności prowadzona będzie w trakcie towarzyszących wystawie paneli dyskusyjnych z udziałem studentów wyższych szkół artystycznych i humanistycznych oraz spotkań kuratorskich, wywiadów w radiu i mediach społecznościowych.
Tomasz Domański, ur. 1962. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 1993 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w dyscyplinie rzeźba. W 2003 roku obronił doktorat na temat rzeźby efemerycznej jako monumentu relatywnego. Jest autorem rzeźb, instalacji, obiektów artystycznych, performansów, rysunków i fotografii. Pracuje przeważnie z naturalnymi materiałami takimi jak woda, lód, ogień, drewno, słoma, popiół i metal, wykorzystując ich właściwe procesy. Tworzy filmy i animacje jako integralne elementy wielu realizacji artystycznych.
Nagrody, stypendia:
W latach 1995–1996 studiował na stażu artystycznym w Banaras Hindu University w Waranasi, Indie. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu fundacji i instytucji, m.in.: Pollock-Krasner Foundation z Nowego Jorku, Laurenz Foundation z Bazylei, Montag Stiftung z Bonn, CEC ArtsLink z Nowego Jorku, UNESCO-Aschberg z Paryża, KulturKontakt z Wiednia, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z Berlina oraz Adolph i Esther Gottlieb Foundation z Nowego Jorku. W 1997 roku był nominowany do Paszportu „Polityki” w tym samym roku reprezentował Polskę na IX Triennale Sztuki w New Delhi. W latach 2022-2024 oraz 2000-2003 Członek Rady Programowej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Prace w Kolekcjach Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Wybrane wystawy indywidualne:
2024/2023 „Obraz nie Obraz”, Galeria Miejska we Wrocławiu, MOSART – Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski, Akademia Sztuk Pięknych – Galeria NEON, Wrocław, Biuro Wystaw Artystycznych, Kielce, Biuro Wystaw Artystycznych, Rzeszów; 2021 „Maszyna czasu”, Muzeum Współczesne we Wrocławiu; 2020 „Pomniki czasu/retrospektywa”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Rzeźby Współczesnej; 2019 „Pomniki czasu/retrospektywa”, Centrum Nauki i Sztuki, Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu, Stara Kopalniaod 2016 Cztery reliefy z roku 1997 włączone do wystawy stałej „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX wieku i XXI wieku”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pawilon Czterech Kopuł; 2016 „Sen Jakuba”, Europejska Stolica Kultury – Wrocław; 2014 „Kwadratowa kopuła”, Europejska Stolica Kultury – Umeå, Szwecja; 2011 „Wiek średni”, Centrum Sztuki WRO, Wrocław; 2008 „Recycling Program”, Galeria „Awangarda”, BWA Wrocław; 2003 „Rzeźba efemeryczna – monument relatywny”, Muzeum Architektury we Wrocławiu; 1999 „Akropolis 2000”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu; 1997 „Ruchy leśne według Makbeta”, Muzeum Miejskie Wrocławia, Arsenał.
REGULAMIN WYSTAWY
- Regulamin dotyczy wystawy Tomasza Domańskiego pt. „Vis Vitalis- Eroticon 1980-2025,,- zwaną dalej Wystawą- organizowaną przez Galerię Sztuki w Legnicy, w siedzibie przy Pl. Katedralnym 1/1 w Legnicy.
- Wystawa jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych odbiorców (od 18 roku życia)
- Wstęp na Wystawę jest bezpłatny.
- Wystawa dostępna jest dla Zwiedzających od 21.03.2025 r do 19.04.2025 r.
- Opiekun ekspozycji może żądać od Zwiedzającego okazania dokumentu tożsamości ze zdjęciem w celu ustalenia wieku Zwiedzającego.
- W sytuacji odmowy przedstawienia dokumentu tożsamości ze zdjęciem organizator ma prawo odmówić zwiedzania wystawy ze względu na brak możliwości weryfikacji wieku.
- Zabrania się wnoszenia na teren wystawy przedmiotów i substancji niebezpiecznych oraz jedzenia i napojów niezabezpieczonych szczelną nakrętką.
- Podczas zwiedzania należy stosować się do uwag i zaleceń opiekunów ekspozycji (Wystawy).
- Wszelkie awarie, uszkodzenia i zniszczenia należy niezwłocznie zgłaszać opiekunom ekspozycji (Wystawy).
- Tematyka i specyfika Wystawy może wywołać różne emocje i reakcje. Wstęp na teren Wystawy następuje na własną odpowiedzialność zwiedzającego, który w każdej chwili ma prawo opuścić Wystawę.
- Organizator Wystawy oraz jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek zdarzenia losowe, zdrowotne, straty materialne, moralne, krzywdy itp. wynikające ze specyfiki wystawy i niedostosowanie się do zasad określonych niniejszym Regulaminem bądź poleceń porządkowych opiekunów ekspozycji (Wystawy).
- W przypadku niewłaściwego zachowania podczas zwiedzania, opiekunowie ekspozycji mają prawo do wyproszenia Zwiedzającego.
- Zwiedzający Wystawę przyjmuje do wiadomości, że eksponaty oraz wyposażenie Wystawy stanowią mienie znacznej wartości w rozumieniu art. 115 § 5 Kodeksu karnego, lub mienie wielkiej wartości w rozumieniu art. 115 § 6 Kodeksu karnego, wobec czego ich uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież wiążą się z odpowiedzialnością cywilną (odszkodowanie pieniężne) i zaostrzoną odpowiedzialnością karną sprawcy, przewidzianą za wyrządzenie znacznej szkody lub szkody w wielkich rozmiarach.
- Dobrowolne wejście na Wystawę jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu w całości.
Agnieszka Gotowała
Powrót do innego brzegu
wernisaż: 7.02.2025, g. 18.00
7.02. – 13.04.2025
miejsce: Galeria Ring (Rynek 12)
wstęp wolny
14 marca (piątek) o g. 18:30 w Galerii RING, odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Gotowałą, która opowiedziała o swojej twórczości, inspiracjach i o pracach, których nie zobaczymy na obecnej wystawie „Powrót do innego brzegu”. Premierowa ekspozycja tych prac jest jednym z wielu projektów artystki, o których więcej opowie podczas wydarzenia.
27 lutego odbyło się na oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie „Powrót do innego brzegu” Agnieszki Gotowały. Ekspozycja prezentuje artystyczne zapisy i reminiscencje samotnych podróży do Norwegii – krainy zimnych wód oraz Omanu – kraju gorącej pustyni, które odbyła zimą oraz latem zeszłego roku. To wyprawy w głąb fiordów, w głąb lądów, w głąb kanionów, które były także wyprawami w głąb siebie. Podczas spotkania symbolicznie, wraz z Artystką, przeszliśmy tę drogę.
——————–
W swojej twórczości koncentruję się na poszukiwaniu, doświadczaniu i transformacji w obszarach związanych ze stanami człowieka oraz natury, jak i pamięcią i tożsamością w nich zawartą. Moje praktyki twórcze zaangażowane są w procesy związane z naturą, sensualnością, ucieleśnianiem, czuciem i wspomnieniami. Fascynuje mnie złożoność i wielowymiarowość świata natury, jak również przełożenie procesów zachodzących w przyrodzie, cykliczności oraz elementów i żywiołów otoczenia na postać człowieka. Interesuje mnie współzależność pomiędzy sztukami wizualnymi i performansem, jako relacji pomiędzy tym co widzialne, a odczuwalne. Nieustannie rozwijam swoje doświadczenie z fotografią, z różnymi formami praktyki z ciałem, jak i inspiracją snami oraz podświadomością.
Fotorelacja z wernisażu
Agnieszka Gotowała – artystka wizualna, fotografka, performerka, facylitatorka. Absolwentka Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Brała udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą. Laureatka Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia 2023, OP_YOUNG 2022 i PhotoLab Batumi Photo Days 2019 oraz uczestniczka rezydencji artystycznych. Prace prezentowała podczas wielu festiwali takich jak m.in. RAKART w Ras Al Khaimah (ZEA 2024, 2023), Interchange w Batumi (Gruzja 2021), Fotofestiwal w Łodzi (2020), Verzasca Foto Festival w Sonogno (Szwajcaria 2020), Suwon International Photo Festival (Korea Płd. 2019), Photo LA w Los Angeles (USA 2016), OFF Festival w Bratysławie (Słowacja 2015) i Copenhagen Photo Festival (Dania 2015).
Wystawa „Powrót do innego brzegu” w Legnicy jest pokazem premierowym. Prezentowane na wystawie prace powstały w ramach projektu zrealizowanego w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia 2023.