Agim Sulaj – Europa

Agim Sulaj

Europa

Wystawa czynna od 22.06. do 08.08.2021 r.

Wernisaż: 3.07.2021, godz. 17:00

Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

Wystawa rysunków Agima Sulaja odbywa się w ramach Festiwalu Satyrykon, organizowanego cyklicznie przez Fundację Satyrykon i Legnickie Centrum Kultury.

Ekspozycja w galerii Ring jest prezentacją prac wielokrotnie nagradzanego artysty – laureata prestiżowych nagród m.in. w Chinach, Rosji, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Ameryce, Polsce, Turcji, Niemczech, Szwecji i Iranie. Jego prace były pokazywane w znanych galeriach we Włoszech, Albanii, Grecji, Turcji, a od niedawna także w Paryżu, Oksfordzie i Londynie oraz w Kruishoutem, belgijskiej stolicy kreskówki.

Artysta zasiadał w jury Satyrykonu w 2020 roku. Jego twórczość oscyluje wokół głównych problemów społecznych i politycznych XXI wieku i przewijają się w niej tematy ubóstwa na świecie, zanieczyszczenia środowiska oraz realiów imigracji.

Fotorelacja z wernisażu:

Agim Sulaj urodził się w Tiranie, stolicy Albanii, w 1960 roku, ale dzieciństwo i młodość spędził w nadmorskim mieście Vlora. Artysta od najmłodszych lat rozwijał swoją pasję i miłość do malarstwa i sztuki, a jego talent został bardzo szybko dostrzeżony. W 1985 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Tiranie i rozpoczął współpracę z „Hosteni”, czasopismem polityczno-satyrycznym. Ta współpraca wprowadziła go w świat humoru i satyry, które stały się ważnym elementem kształtowania jego własnej twórczości artystycznej. Jednocześnie rozwijał swój hiperrealistyczny styl, który zaczął dominować w jego późniejszych pracach. W 1993 roku Agim Sulaj po raz pierwszy zaprezentował swoje prace z czasów komunizmu na osobistej wystawie „Rally di Rimini” we Włoszech, gdzie jego portfolio zostało pozytywnie przyjęte. Od tego czasu osiadł w Rimini.