Paweł Wyborski
Ikonopejzaże
Wystawa czynna od 7.09 do 2.10.2016 r.
Wernisaż: 16.09.2016 r. – godz. 17.15
Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12
Wstęp wolny
IKONOPEJZAŻE są pierwszą wystawą Wyborskiego tematycznie skupioną na ikonopejzażach właśnie. Dotychczasowe wystawy zwykle odnosiły się (także w swoich tytułach) do obrazów o ikonach. Obrazy o ikonach są naturalnie kategorią szerszą, ikonopejzaże stanowią jej zupełnie swoisty podzbiór, na tyle jednak interesujący, żeby stać się całościową klamrą spinającą wszystkie prace prezentowane na wystawie. Ikonopejzaże Wyborskiego to tematycznie neutralne, niesakralne przedstawienia, przywołujące charakterystykę ikony w sposób nieoczywisty, biorące za punkt wyjścia to, co w ikonach traktowane szczątkowo i marginalnie (pejzaż), a jednocześnie stanowiące jakąś skromną próbę wpisania się w daChiricowski program malarstwa metafizycznego.
Legnicka wystawa obejmuje dość zróżnicowane prace, połączone wspólną ikonową inspiracją, prowadzącą do różnych rezultatów. Typowych ikonopejzaży na wystawie jest 7. Oprócz nich można oglądać inne prace należące do kategorii obrazów o ikonach: przede wszystkim pokrewne tematycznie obrazy z motywami fasad budynków, zwykle z użyciem złoceń, często oparte na kontrastach złota i błękitów, czyli trzynaście obrazów o tematyce pejzażowo-miejskiej. Ponadto kilka przedstawień bardziej tematycznie związanych z ikoną: bardziej wizerunkowe (choć raczej przetwarzane) oraz nieco bardziej abstrakcyjne, bez wizerunków, z motywem oka oraz prace abstrakcyjne, bardziej strukturalne, luźno penetrujące wątek Całunu, pasujące tematycznie, ale budujące oddzielną całość.
Wyborski urodził się w 1975 roku w Starogardzie Gdańskim. Jest absolwentem socjologii kultury na Uniwersytecie Gdańskim (1999), ale malowaniem i rysowaniem zajmuje się od dzieciństwa. W latach 1993-1995 pobierał prywatne nauki u Anny Królikiewicz z gdańskiej ASP, dziś profesor tej uczelni. Od 1998 roku artysta regularnie wystawia swoje prace w kraju i poza Polską. Porusza się głównie w ramach tradycyjnej laserunkowej techniki olejnej. Od 2003 roku jest mieszkańcem Gdańska.
Wyborski studiował na studiach doktoranckich Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu pod opieką prof. Marka Krajewskiego z Zakładu Badań Kultury Materialnej i Wizualnej, gdzie prowadził zaawansowane badania nad wybranymi kulturowymi aspektami współczesności, Jest autorem kilku artykułów na ten temat opublikowanych w książkach i periodykach. Jak sam przyznaje, zawsze fascynował go temat współczesnej duchowości, przemian religijności, estetyzacji codziennej praktyki społecznej i przemian konsumpcji.
Fotorelacja z wernisażu: