Rozpoczynamy kolejne „zaczytane” lato. To kontynuacja projektów czytelniczych Galerii Sztuki, w ramach których słuchamy, czytamy, wymieniamy się, rozmawiamy, tworzymy i miło spędzamy czas. Do udziału zapraszamy najmłodszych z rodzicami i opiekunami.
W każdą niedzielę spotkamy się na cykliczne „czytanie na dywanie” – będziemy czytać najciekawsze i najpiękniejsze bajki w otoczeniu wystawy sztuki współczesnej, a potem zapraszamy na warsztaty literackie i artystyczne, podczas których stworzymy zakładki do książek, spróbujemy sił w grafice i ilustracji oraz zanurzymy się w „poezji herbaryjnej”. W trakcie niedzielnych spotkań odbywać się będzie także akcja „Bajka za bajkę”, czyli otwarta wymiana bajek, książek, ubrań i rzeczy.
A ponadto – w ramach „zaczytanego” lata – odbędą się spotkania z autorami, sesje jogi, koncerty, pikniki i wizyty Book Truck’a – mobilnej księgarni oferująca najciekawsze wydawnictwa w Polsce.
2 listopada o godz. 20:00 do Art Cafe Modjeska (Rynek 23) odbył się koncert dwóch wrocławskich zespołów Daffodil Pill i Ślina. Ślina to kwartet muzyki improwizowanej. Band tworzy na saksofonie, gitarze, kontrabasie i perkusji, a brzmienia podbija elektroniką. Oscylują między krautrockiem, ambientem, free jazzem, psychodelią i post rockiem. Daffodil Pill tworzą czterej artyści łączący wokal, fortepian, efekty specjalne, gitarę, bas i perkusję. Hippisowski zespół łączy muzykę surfingową z tripami na kwasie psychodelicznym, elementami rocka progresywnego i różnorodnych innych stylów muzycznych. Koncert był ostatnim wydarzeniem „zaCZYTAJMY się”, projektu dzięki któremu mogliśmy poznać poetów, pisarzy, artystów tworzących ilustracje, czy zrobić własne zakładki do książek. Zapraszamy na koncert bez biletów!
Posłuchaj zespołów:
Ślina: https://slina.bandcamp.com/album/lina-trzaska
Daffodil Pill: https://daffodilpill.bandcamp.com/album/daffodil-pill
Zaczytajmy się w dźwiękach!
Galeria Sztuki we współpracy z Art Cafe Modjeska zapraszają 29 września 2024, godz. 20.00 na niezapomniany wieczór z Mikołajem Trzaską, niezwykłym kompozytorem, wirtuozem saksofonu i klarnetu basowego. Znany ze swojego innowacyjnego podejścia do muzyki, Trzaska płynnie łączy gatunki i emocje, tworząc unikalny krajobraz dźwiękowy, który urzeka duszę.
Przy Galerii RING (Rynek12) 31 października. O godz. 16:00 w Rynku Legnicy stanął Book Truck – objazdowa (i odjazdowa!) księgarnia Tajnych Kompletów, w której znaleźliśmy tylko dobrą literaturę. Była belletrystyka, sztuka, nauki społeczne, humanistyka i książeczki dla dzieci. To rzadka okazja do przebierania w wyselekcjonowanych zbiorach, w Book Trucku nie ma przypadkowych pozycji!
Od godz. 18:00 w salach wystawienniczych Galerii RING zaprosiliśmy na spotkanie „Tożsamość literacka dolnego śląska” z poetką Anną Podczaszy i poetą Grzegorzem Tomickim.
Anna Podczaszy – autorka kilku książek poetyckich wydanych przez Biuro Literackie. Jej teksty opublikowano również w kilkunastu antologiach i szkicach. Za tom danc nominowana do Nagrody Nike 2001. Autorka tekstów piosenek zespołu HuRaban. Współpracuje z legnickim Teatrem Modrzejewskiej. Na podstawie jej wierszy powstał pieśniodramat Spójrz na nią (2019). Autorka monodramu Zapowiada się ładny dzień (2022), zwycięzcy kilku festiwali teatralnych, w tym festiwalu Teatropolis w Łodzi (2023). Mieszka i pracuje w Legnicy.
Grzegorz Tomicki – elektromechanik urządzeń przemysłowych, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Opublikował tomy wierszy: Miasta aniołów (1998), Zajęcia (2001), Pocztówki legnickie (2015), Być jak John Irving (2017), Konie Apokalipsy (2021), Piekło jest wszędzie (2023), Sto kilo kości (2023), Liryka drogi (2024) oraz monografię naukową Po obu stronach lustra. O twórczości Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (2015). Autor artykułów naukowych z zakresu literaturoznawstwa, historii, psychologii i socjologii. Współpracuje z Wydawnictwem PWN, Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym i Państwowym Instytutem Wydawniczym. Mieszka w Cieplicach.
Na koniec dnia o godz. 20:00 w Art Cafe Modjeka (Rynek 23) w muzyczny rejs zabrał nas Atol Atol Atol. To wyspiarski post-punk z południa Polski. W skład załogi rejsu wchodzą: Łukasz Plata (Ukryte Zalety Systemu, Przepych), Artur Soszyński (Ukryte Zalety Systemu) i Hubert Kostkiewicz (Kurws), zasileni przez wokalistkę Agatę Horwat. Ich debiutancki album “Koniec sosu tysiąca wysp” to kanciasty, przestymulowany, zorganizowany rytmicznie, ale i głodny swobody punkoid w duchu no wave czy Minutemen, z twarzy podobny zupełnie do nikogo. Najbardziej chwytliwa muzyka made in Wrocław od czasu “Na jednej z dzikich plaż”. Wstęp bezpłatny!
Posłuchaj zespołu TUTAJ
24 października 2024
Spotkanie z Mariuszem Grzebalskim
Uwaga! Spotkanie w tym tygodniu (24.10.) z Mariuszem Grzebalskim odwołane z powodu zdarzenia losowego. Autorowi i jego bliskim życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Spotkanie autorskie z Hanną Hanczak i Darkiem Foks
Spotkania z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim
Rozpoczeliśmy jesienne spotkania z autorami! W czwartek 26 września odbyło się spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim – pisarzem, tłumaczem i felietonistą, autorem zbiorów opowiadań i powieści, scenariuszy filmowych i książek dla dzieci.
O godz. 16:00 zaprosiliśmy dzieci na rozmowę o bajce „Bangsi. Miś do kochania”, a o 18:30 w gronie dorosłych zastanawialiśmy się, co dały nam Czechy oprócz Hrabala i dobrego piwa?
Autor przywiózł wiele swoich publikacji, które można było kupić podczas spotkania.
Sobota, 27 lipca 2024
W sobotę (27 lipca) w przestrzeni ogrodów legnickiej Palmiarni – w otoczeniu zieleni, odbył się Piknik z bajką. Podczas wydarzenia czytaliśmy bajki (tym razem na „zielonym dywanie”), zaprosiliśmy na prelekcję i warsztat z autorką książki „Zęby, ciosy i siekacze” – Martą Pokorską-Jurek, warsztaty biżuterii z elementami z miedzi z Kasią Żuczkowską oraz tworzenia „wiatrem czytanych” książeczek, inspirowanych buddyjską medytacją – z Dominiką Rekowską. Ponadto relaksowaliśmy się podczas sesji jogi i kąpieli w dźwiękach mis i gongów tybetańskich, wymienialiśmy się książkami i przedmiotami, rysowaliśmy, malowaliśmy i jedliśmy owoce…
A w niedzielę (4 sierpnia) w Galerii Sztuki o godzinie 12.00, w otoczeniu sztuki współczesnej, będziemy – po raz kolejny – czytać bajki dzieciom (wstęp wolny). Następnie, o godz. 13.00, odbędą się warsztaty z „poezji herbaryjnej” – zapraszamy do zapisów! Udział bezpłatny. Do zobaczenia!
Niedziela, 7 lipca 2024
Na dobry początek równo w południe, czytaliśmy najmłodszym i wymienialiśmy się książkami, ubraniami, zabawkami i innymi przedmiotami. A to wszystko w otoczeniu sztuki i roślin, przy zdrowym poczęstunku. O 13.00 tworzyliśmy zakładki do książek z suszonych kwiatów. Spotkanie poprowadziła Monika Kręcisz-Kozłowska – aktywistka, florystka.
Niedziela, 14 lipca 2024
W otoczeniu sztuki współczesnej – po raz kolejny – czytaliśmy bajki dzieciom. Następnie, o godz. 13.00, odbyły się warsztaty ilustracji pt. „Plamki, kreski”
Niedziela 4 sierpnia 2024
W niedzielę 6 sierpnia czytaliśmy bajki, a o godz. 13.00 odbyły się warsztaty „poezji herbaryjnej” z Anna Wójcik-Korbas.
Niedziela 18 sierpnia 2024 r.
Warsztaty tworzenia okładek do książek
Piątek, 27 września 2024
Wernisaż wystawy „Co ja widzę”
27 września o godz. 17.00 w Otwartej Pracowni Sztuki spotkamy się na wernisażu poruszającej wystawy „Co ja widzę”, która prezentuje prace ukraińskich dzieci, dotkniętych działaniami wojennymi. Więcej o tym poruszającym projekcie i o wystawie przeczytacie TUTAJ.
Projektu „zaCZYTAJMY się” współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury