28. Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego obecnie jest prezentowana w murach Muzeum Regionalnego w Jaworze. Wernisaż odbył się w piątek (21 marca) o godz. 18.00. Relacja do zobaczenia TUTAJ. Ekspozycja dostępna do 4 maja.
Wernisaż: 29.11. 2024, g. 18.00
8.11.2024 – 26.01.2025
miejsca: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1), Galeria RING (Rynek12)
wstęp wolny
Uczestnicy:
Monika Aleksandrowicz, Dagmara Angier-Sroka, Maria Antoniak, Anna Bajon, Konrad Banaszkiewicz, Małgorzata Banaszkiewicz, Natalia Brzezińska, Adam Chmielowiec, Anna Chylińska, Amelia Ćwian, Katarzyna Doszczak-Fuławka, Katarzyna Drozd, Halina Engel-Samorek, Grzegorz Fijałkowski, Janusz Gałuszka, Marta Grzesik-Studzińska, Zbigniew Halikowski, Faustyna Jałosińska, Ireneusz Józefczuk, Teresa Karwecka-Górska, Joanna Kinder, Elżbieta Kleniuk, Elżbieta Kochan, Aleksandra Kondracka, Łukasz Korczyński, Małgorzata Korenkiewicz, Andrzej Kosowski, Magdalena Kozieł-Nowak, Maria Król, Piotr Krzemiński, Piotr Krzyżanowski, Krzysztof Kułacz Karpiński, Joanna Leen-Stańczyk, Małgorzata Maćkowiak, Katarzyna Makowska-Hajdas, Krzysztof Makowski, Monika Małachowska, Lidia Markiewicz-Niewadzi, Ewelina Mederska, Renata Michajłow, Łukasz Morawski, Grzegorz Niemyjski, Wojciech Obremski, Andrzej J. J. Owczarek, Janusz Owsiany, Iga Perechuda, Roger Piaskowski, Czesław Pietraszko, Roma Pilitsidis, Anna Pintszer, Kacper Piskorowski, Jelena Połujanowa, Katarzyna Pulit-Binkowska, Jerzy Rodziewicz, Aleksandra Sieradzka, Agnieszka Sierzputowska, Joanna Siwak, Norman Smużniak, Agnieszka Sobecka, Paweł Stańczyk, Aldona Staroń, Małgorzata Suchecka, Paulina Teterycz, Adrian Uchman, Katarzyna Uchman, Julian Zawisza, Bogusław Zen, Maciej Zieliński, Katarzyna Żuczkowska, Piotr Żurawski.
Sponsor Wernisażu Wystawy
Fotorelacja z wernisażu:
GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w wysokości 15.000 zł + indywidualna wystawa z katalogiem
Natalia Brzezińska
Złoże – geologia mojego Domu (tryptyk) – technika własna, 215 x 75 cm, 2024
I Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
w wysokości 10.000 zł
Andrzej Kosowski
Gry wojenne – drewno, beton, 91 x 81 x 62 cm, 2024
II Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
w wysokości 5.000 zł
Paulina Teterycz
Proces – instalacja, 60 x 60 cm, 2022
III Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy
w wysokości 3.000 zł
Anny Bajon
A trawa rośnie – batik, 87 x 137 cm, 2021
Srebrna Ostroga Nagroda Specjalna Organizatorów
za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej oraz 1.000 zł
Kacper Piskorowski
Stygmat – blacha ocynkowana, stal, ledy,190 x 190 cm, 2022
Wyróżnienie Honorowe Jury
Wyróżnienie Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Amelia Ćwian
Lśnienie – akryl, płótno, 170 x 150 cm, 2021
Wyróżnienie Honorowe Jury
Wyróżnienie Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Paweł Stańczyk
Fala, Grawitacja, Wymiary – grafika komputerowa, 30 x 30 cm, 2024
Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki
Romy Pilitsidis
Cisza – olej na płótnie, 140 x 140 cm, 2023
Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki
Katarzyny Żuczkowskiej
Ciemna chmura – akryl, 60 x 60 cm, 2024
Po wernisażu 28. Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego zaprosiliśmy uczestników na koncert zespołu POLA w Art Cafe Modjeska! Zagrali Zofia Olszewska i Piotr Komosiński. Zofia odpowiedzialna za teksty, wokal, delikatne dźwięki pianinai pojawiające się w tle drony oraz Piotr – basista i kontrabasista, który tworzy basową podporę do opowiadanych historii w utworach. Zespołu POLA posłuchasz tutaj: https://www.youtube.com/@olszewskakomosinski1352
Warsztaty tańca intuicyjnego inspirowanego 28. Wystawą Plastyki Zagłębia Miedziowego odbyły się 22 listopada (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki, pl. Katedralny 1 Barbara Przerwa poprowadziła spotkanie w kameralnym gronie. Dzieła sztuki przeżywaliśmy na wiele sposobów, a emocje, które w nas wzbudzało mogliśmy wyrazić gestem i tańcem.
W piątek (8 listopada) gościliśmy Barbarę Przerwę – animatorkę kultury o specjalizacji tanecznej i edukatorki muzealnej. Barbara Przerwa w swojej pracy zawodowej łączy dwie swoje wielkie pasje, miłość do sztuk plastycznych i do tańca. W legnickiej Galerii zatańczyła do prac prezentowanych na wystawie – 28. Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego – a my zobaczyliśmy jej autorską interpretację obrazów, rzeźb i instalacji.
W dniu 15 października jury 28. Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego w składzie:
Patrycja Sikora – historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka. Współpracuje z Pismem Artystycznym Format. Prowadzi wykłady z zakresu sztuki współczesnej na Wydziale Malarstwa i Rysunku oraz Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu. Jej zainteresowania badawcze obejmują sztukę po 1945 roku, w szczególności rolę sztuki i status artysty w realiach późnego kapitalizmu i płynnej nowoczesności.
Piotr C. Kowalski – malarz i pedagog z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Autor wielu obrazów olejnych. Tworzył również obrazy w innych technikach. Otwarty był i jest na zaskakujące eksperymenty, łamiące obowiązujące kanony i nasze przyzwyczajenia, rezygnując również z uświęconego w tradycji malarstwa, osobistego gestu artysty.
Piotr Micek – artysta, projektant i kurator, od 2016 roku zawodowo związany jest z Wałbrzychem, a od 2019 roku pełni funkcję dyrektora Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Realizował liczne międzynarodowe projekty wystawiennicze i był kuratorem wielu wydarzeń artystycznych. Jego głównym medium twórczości jest ceramika, w swoich pracach wykorzystuje technikę multiplikacji.
Justyna Teodorczyk – kulturoznawczyni, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury, autorka tekstów o sztuce współczesnej. Współpracuje z Pismem Artystycznym Format. Od 2019 r. dyrektorka, a wcześniej pracownica Galerii Sztuki w Legnicy – instytucji, która od 1970 roku organizuje Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego – jeden z najstarszych przeglądów regionalnej sztuki.
Wybrało prace na wystawę i przyznało nagrody. W konkursie wzięło udział 70 uczestników. Łącznie jury oceniało 155 prac w różnych technikach.
Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego to organizowany przez legnicką Galerię od 54 lat przegląd twórczości artystów plastyków regionu Zagłębia Miedziowego. Przegląd ma charakter konkursowy, przyznane zostaną nagrody. Celem Wystawy jest prezentacja najnowszych dokonań artystów związanych z regionem, przegląd postaw twórczych, integracja środowiska plastycznego, popularyzacja lokalnej sztuki współczesnej wśród mieszkańców regionu i jej promocja poza nim, a także dokumentacja działań twórczych uczestników wystawy w katalogu towarzyszącym ekspozycji.
Tytuł wystawy Krajobraz po… odzwierciedla wiele różnorodnych zmian (mentalnych, społecznych, kulturowych, organizacyjnych), które miały miejsce w ostatniej dekadzie w wielu obszarach zarówno życia społecznego kraju i globu, jak i realiów w lokalnym świecie sztuki Zagłębia Miedziowego. Pragniemy zachęcić do wspólnego stworzenia „krajobrazu po”, na który złożą się dowolne opowieści, dzieła, skrawek własnego krajobrazu, siebie, punktu widzenia czy swojej twórczości. Zależy nam na integracji wielopokoleniowego środowiska oraz na umożliwieniu integracji i dialogu transgeneracyjnego, a zarazem na ukazaniu szerokiej panoramy sztuki współczesnej regionu.
REGULAMIN