reGENERACJA. Pokoleniowa integracja przez sztukę

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
 
Projekt „reGENERACJA. Pokoleniowa integracja przez sztukę” wymyśliliśmy i zrealizowaliśmy, by odnaleźć sens, potencjał i świeżość. Sens tkwił w edukacji kulturowej, kulturalnej i artystycznej, która jest istotą naszych działań. Potencjał odkryliśmy w inicjatywach międzypokoleniowych. Świeżość wniosły konkretne propozycje, z których składała się „reGENERACJA” i ich wspaniali realizatorzy, których zaprosiliśmy także spoza kręgów sztuki. Dzięki temu projekt stał się wyzwaniem nie tylko dla uczestników, ale i dla nas samych – ludzi sztuki i kultury.
Planując te przedsięwzięcia zakładaliśmy, że galeria sztuki może być znakomitą przestrzenią dla międzygeneracyjnych i międzyśrodowiskowych kontaktów. Że sztuka jest ponad wszelkimi granicami, a różnice między ludźmi, pokoleniami można twórczo wykorzystać. Że aktywności, których na co dzień nie łączy się ze sztuką mogą wnieść artystyczny potencjał. Do działań prosiliśmy trzy generacje legniczan i nie tylko. Wraz z nimi przeprowadziliśmy  warsztaty, pogadanki, zrealizowaliśmy etiudę, plener artystyczny oraz wystawę. Spotykaliśmy się w legnickiej Galerii Sztuki, Galerii Ring oraz w Otwartej Pracowni Sztuki. Ich efekty pokazujemy na kolejnych stronach. Liczymy, że w przyszłości nie zabraknie podobnych inicjatyw, czego życzymy sobie i naszym młodym odbiorcom sztuki.
 
wernisaż:
 
Plakat wernisaż_resize
VI blok BAJKOpisarze
 
Spotkaliśmy się z pisarzem i bibliotekarką, którzy opowiedzieli o swojej pracy i o terapeutycznej roli bajek. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się z jakich elementów zbudowana jest bajka, jakie są jej formy. Wymienialiśmy swoje doświadczenia, wspominaliśmy bajki z dzieciństwa. Blok był inspiracją do napisania oraz zilustrowania swoich autorskich bajek. Każda bajka opatrzona była exlibrisem wykonanym w technice druku wypukłego (linoryt). Przekonaliśmy się, że czytelnictwo może być atrakcyjną formą uczestnictwa w kulturze, łącznikiem dla pokoleń i rozwija wyobraźnię.
 
 
Zdjęcia z warsztatów:
 
 
V blok   Talent SHOW
 
Spotkaliśmy się z legniczaninem, uczestnikiem telewizyjnego programu “Mam Talent”, który opowiedział o swojej drodze do sukcesu, zainspirował do dalszych działań oraz uświadomił jak ważna jest samorealizacja. Blok ten był doskonałą okazją do zaprezentowania ukrytych, często niedocenianych talentów nie tylko wokalnych czy tanecznych, ale też kulinarnych, plastycznych i rękodzielniczych. Seniorzy uczestniczący w projekcie odkryli przed młodszymi uczestnikami projektu tajniki szydełkowania, robienia na drutach, quillingu czy wykonywania biżuterii. Wspólne prace zaprezentowaliśmy na wystawie.
 
Zdjęcia z warsztatów:
 
 
IV blok   Światło i cień
 
Poznaliśmy tajniki teatru cieni, tworzyliśmy scenografię, asystowaliśmy w reżyserii i pracowaliśmy z aktorami. Potrzebne rekwizyty wykonaliśmy podczas warsztatu ceramicznego. Wspólnie z ekipą teatralną przygotowaliśmy scenariusz i scenografię (przy użyciu różnych technik plastycznych). Zwieńczeniem bloku były nasze  etiudy teatralne, będące opowieścią o przodkach i przeszłości. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się i innych jak ważne są spotkania, rozmowy oraz opowiadane historie, a także umiejętność przekładania ich na język plastyczny.
 
Zdjęcia z warsztatów:
 
 
III blok    Krzyk
 
W Galerii Sztuki oglądaliśmy wystawę malarstwa i poznaliśmy kolory emocji. Kurator i historyk sztuki opowiedział nam o okolicznościach powstania oraz znaczeniu obrazu „Krzyk” Edvarda Muncha, a także o innych dziełach, w których barwy wzmacniały przekaz i komunikowały nie tylko kolor. Tworzyliśmy własne dzieła, które miały „przemówić”.  Następnie aktorka i psychoterapeutka pomogła nam poprzez zabawę i ćwiczenia głosowe, wykrzyczeć naszą złość i agresję.
 
Zdjęcia z warsztatów:
 
 

II blok warsztatów „NASZE miasto – NASZE wspomnienia”

W części teoretycznej bloku uczestnicy spotkali się z historykiem i przewodnikiem miejskim dr Piotrem Bukowczykiem, który uświadomił im jak ważna jest rola osób starszych jako “przekaźników” wiedzy, tradycji i umiejętności, uświadomił, że dzięki seniorom młodsze pokolenie zyskuje dostęp do historii i dziedzictwa kulturowego, poczucia tożsamości i nowej perspektywy. W ramach projektu odbył się spacer z przewodnikiem miejskim w trakcie którego każdy z uczestników mógł pokazać miejsca dla niego ważne, związane ze wspomnieniami, jego rodzinną historią. Osoby starsze, które często tworzą archiwa i dokumentację lokalnej historii miasta oraz swojej rodziny, przekazywali zdobyte informacje młodszej generacji, dzieląc z nią doświadczenie, wspomnienia oraz porównując życie w społeczności dawniej i obecnie, odnieśli się do swoich korzeni. W części praktycznej uczestnicy badali losy swojej rodziny oraz miasta w którym żyją, a następnie dokumentowali miejsca, które wiążą się z ważnymi momentami w życiu członków ich rodzin, z ciekawymi historiami czy zabawnymi zdarzeniami. Dodatkowo informacje dotyczące miasta i rodzin biorących udział w projekcie umieszczane były w albumie wykonanym przez uczestników w technice scrapbookingu. Stworzyliśmy wielkoformatową mapę Legnicy, z miejscami istotnymi dla uczestników projektu.

Zdjęcia z warsztatów:

 

I blok „RODZINA na tapecie”

W ramach bloku warsztatowego odbyło się spotkanie z psycholożką Aleksandrą Lesiak, która przeprowadziła szereg tzw. “gier przełamujących lody” oraz objaśniła jak powinny wyglądać relacje w rodzinie, dlaczego zanikają, co zrobić aby je polepszyć, uświadomiła, że rodzina jest matrycą naszej tożsamości, to w niej uczymy się nawiązywać relacje z ludźmi, od niej zależy w jakim kierunku rozwinie się nasza osobowość. Blok ten udowodnił, jak ważna w relacjach międzyludzkich jest rozmowa. W części praktycznej bloku odbyły się warsztaty grupowe, w czasie których uczestnicy na tapecie w technice kolażu, wykonali prace przedstawiające wizerunki członków rodziny, uwzględniając ich wygląd oraz osobowość. Blok ten był okazją do poznania innych rodzin biorących udział w projekcie, zintegrowania się z nimi. Praca przy tworzeniu wizerunków członków rodziny była okazją do spojrzenia na siebie oraz swoją rodzinę z dystansem i z innej perspektywy.

Zdjęcia z warsztatów:

 

Ulotkat blok 4-6 strona 1

Ulotkat blok 4-6 strona 2a

Ulotka blok 1-3 strona 1_resize

Ulotka blok 1-3 strona 2_resize

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content