Grzegorz Niemyjski

Grzegorz Niemyjski

 

Grzegorz Niemyjski

GORZKIE ŻALE

 Wystawa czynna od 9.03.2017 do 9.04.2017

  Wernisaż: 17.03.2017 r. – godz. 19.15

  Miejsce:   Galeria Sztuki – pl. Katedralny 1, Legnica

Wstęp wolny

 

Twórczość Grzegorza Niemyjskiego rozwija się w odwrotnym kierunku niż rzeźba współczesna, bo nie zmierza od tradycyjnej figury w kierunku form bardziej abstrakcyjnych i działań na pograniczu tej dziedziny. Wykształcony jako rzeźbiarz w pracowni Alfredy Poznańskiej i Christosa Mandziosa we wrocławskiej ASP (dyplom w 1999), artysta ten zaczynał od prac, w których istotna była nie rzeźbiarska forma, ale samo znaczenie. Były to instalacje w plenerze z cyklu Rytmy natury, powstające od końca lat 90., które kontynuowane były potem równolegle z realizacjami ściśle rzeźbiarskimi.

Instalacje te odwoływały się do archetypicznego symbolu drzewa, sięgając też do skojarzeń biblijnych. Rozłożyste drzewo, pod którym rozsypane zostały jabłka, tak jakby to z niego właśnie spadły, nawiązywało do przypowieści o drzewie rodzącym dobre i złe owoce. Zdarzył się cud, że „złe drzewo” zrodziło dobre owoce… Ta praca z 1999 roku koresponduje z inną instalacją z tego cyklu, o 11 lat późniejszą, w której pod młode drzewka na łące podłożone zostały arkusze papieru przykryte darnią. Sprawiało to wrażenie, jakby drzewko wyrastało z arkusza papieru, rosnąc bez korzeni. Widok taki, zaskakujący dla widzów, skłaniał do pomyślenia o tym, co niewidoczne, ukryte, a życiodajne. Papier odczytuję w tej pracy jako symbol abstrakcji skonfrontowanej z konkretną żywą rośliną: drzewo to nie pojęcie, ale część natury, niepojętej w swoim działaniu.

Od instalacji i akcji artystycznych Grzegorz Niemyjski przeszedł pod koniec pierwszego dziesięciolecia swojej twórczości do rzeźb w tradycyjnej postaci bryły – powstających w kamieniu i drewnie. Tradycyjność formalna tych prac polega na tym jedynie, że nie są to dzieła efemeryczne ani struktury rozciągnięte w przestrzeni, ale formy zwarte, których tworzywem jest klasyczny materiał rzeźbiarski. Jednak sposób użycia go jest już nietypowy i oryginalny.

Elżbieta Łubowicz

 

Grzegorz Niemyjski (ur. 1970), absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta). Od roku akademickiego 2006/2007 pracownik dydaktyczny w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych na macierzystej uczelni. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, ceramiką, medalierstwem, ikonografią oraz działaniami plastycznymi w przestrzeni otwartej. Jest autorem rzeźb stojących na rynku w Legnicy oraz Strzegomiu.

 

Fotorelacja z wernisażu:

 

 

Wybrane realizacje:

 

Grzegorz Niemyjski

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial