Ekologia jest sztuką

Projekt „Ekologia jest sztuką”

„Ekologia jest sztuką” to projekt którego celem było zwrócenie uwagi na palące kwestie ekologii, opowiadając o nich językiem sztuki. W XXI w. ekologia stała się kwestią być albo nie być człowieka na Ziemi – innymi słowy od tego czy, jak szybko i w jaki sposób rozwiążemy istniejące i wciąż narastające problemy ekologiczne zależy przetrwanie człowieka i w ogóle życia na Ziemi. Tym samym kwestie ekologii zyskały wymiar społeczny, edukacyjny, ekonomiczny i kulturowy. Projekt miał na celu pokazać, jak sztuka współczesna odnosi się do problemów dotyczących środowiska naturalnego, roli człowieka w przyrodzie oraz jego gospodarki zasobami naturalnymi, a także zachęcić do wdrożenia pro-ekologicznych rozwiązań w naszym najbliższym otoczeniu.


– Wystawa

W ramach projektu została zorganizowana wystawa „Przygodolub”, którą można było oglądać w Galerii Ring do 10 października.  

To zbiór prac artysty Pawła Szeibla, który w sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. Dedykowana dzieciom ekspozycja stała się opowieścią o relacji człowiek – przyroda, w której to sztuka odgrywa rolę mediatora pomiędzy nimi.

Wernisaż wystawy odbył się 12 sierpnia 2021 r.

Zespół współtworzący wystawę: Paweł Szeibel, Magdalena Kreis, Karolina Pikosz, Agnieszka Gorzaniak, Justyna Teodorczyk.

Więcej o wystawie tutaj.


Działania zrealizowane w ramach projektu:

Wymianka ubrań i przedmiotów domowych

Podczas akcji „ŁAP SWAP”, która odbyła się w niedzielę (10 października) w otoczeniu sztuki współczesnej, uczestnicy mogli wymienić się między sobą odzieżą, dodatkami, zabawkami, książkami i płytami, a także porozmawiać o ekologii przy filiżance dobrej kawy.

– WYCIECZKA DO LUBIĄŻA

W niedzielę 26 września odbyła się wycieczka autokarowa na Światowy Dzień Rzek do Lubiąża. Popołudnie z ekologią i sztuką w malowniczej przestrzeni parku koło klasztoru Cystersów rozpoczeła się od happeningu Cecylii Malik i Sióstr Rzek „Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom – bezpieczeństwo” oraz premiera „Pieśni dla Odry”. Dzień został  zwieńczony koncertem „Muzyka łęgów” Michała Zygmunta w kościele w klasztorze Cystersów.

Spotkanie z Cecylią Malik

Podczas ostatniego z czwartkowych spotkań (23 września) krakowska artystka i aktywistka – Cecylia Malik, opowiedziała przybyłym  o swoich działaniach mających na celu ochronę polskich rzek. W ramach spotkania odbyła się projekcja filmu „Siostry Rzeki”, a także warsztaty plastyczne. Uczestnicy wykonali tablice z nazwami rzek, które zostaną wykorzystane podczas niedzielnego happeningu w Lubiążu.

Piknik

28 sierpnia w siedzibie głównej Galerii Sztuki odbył się rodzinny piknik, który rozpoczął się od słuchowiska inspirowanego dźwiękami natury autorstwa twórcy muzyki i łowcy dźwięków Odra Sound Design – Michała Zygmunta. Podczas warsztatów artystycznych najmłodsi pod okiem Renaty Michajłow wykonywali amulety z naturalnych materiałów, natomiast wraz z Agnieszką i Grzegorzem Matwiejszynami ozdabiali kamienie farbami lub markerami akrylowymi. Piknik zakończył się koncertem dźwięków mis i gongów tybetańskich, któremu przewodziła Ewa Zając.


 

Wykłady

(19 sierpnia) gościliśmy w Galerii Sztuki Martę Węglińską – poznańską artystkę i edukatorkę, założycielkę inicjatywy artystyczno-edukacyjnej Kobalt Migrating Platform. Drugą prelegentką była Monika Kręcisz-Kozłowska, a tematyką jej wykładu był dialog między dziedzinami takimi jak ekologia, Land Art, florystyka – wszystko w nawiązaniu do szeroko pojętej natury. Ostatnim prelegentem był Mikołaj Szpaczyński  ­– malarz, autor filmów i obiektów.

 

W ramach czwartkowych wykładów i prezentacji (12 sierpnia), malarka i doktorka psychiatrii – Natalia Bażowska – przybliżyła nam swój niesamowity projekt „Luna”, ukazujący relację między kobietą a dziką wilczycą oraz próby poszukiwania obszarów porozumienia. Wysłuchaliśmy animatorki i eko-aktywistki z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury – Karoliny Jefmańskiej, która realizuje projekty dla natury i zwierząt, mające zbliżyć człowieka do energii Matki Ziemi i pomóc znaleźć ukojenie w przyrodzie. Z kolei autor wystawy „Przygodolub” – Paweł Szeibel – opowiedział więcej o działaniach Pracowni Sezonowej, którą prowadzi na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.  

 

W czwartek 5 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) wysłuchaliśmy pierwszej z cyklu prezentacji na temat działań eko z pogranicza sztuki i natury, podczas których Agnieszka Smutek z wrocławskiej galerii sztuki OP ENHEIM przybliżyła ideę FLOWLAND – wyjątkowej w skali regionu imprezy odbywającej się w Tarczynie k. Wlenia, której przyświeca idea slow life. O „Permakultura Chocianów” czyli pokazowym ogrodzie ekologicznym w centrum miasta opowiedział jego twórca Krystian Stempek. Wraz z żoną stworzył autorski ogród realizowany na 400m2 ziemi w centrum Chocianowa, gdzie prezentowane są rozmaite rozwiązania przestrzenne oraz samowystarczalności żywnościowej i energetycznej czy głębokiej ekologii. Na koniec miejskie działania ku ekologii, które podjęto dla jerzyków oraz pszczół zaprezentowała przedstawicielka wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami  Urzędu Miasta Legnicy.


Warsztaty

Podczas ostatnich z cyklu piątkowych warsztatów (27 sierpnia) uczestnicy pod okiem Moniki Kręcisz-Kozłowskiej z pracowni florystycznej Flowers Ctrl przygotowali „roślinny kolaż słowny”.

20 sierpnia odbyły się warsztaty pod okiem Marty Węglińskiej z poznańskiej grupy Kobalt Migrating Platform oraz Mikołaja Szpaczyńskiego – malarza, autora filmów i obiektów. Uczestnicy wykonali “Organizm, który ciągle rośnie” – wieloelementowy kolaż w przestrzeni przedstawiający wyobrażony organizm oraz stworzyli notesy z różnorodnych papierów z makulatury.

11 sierpnia odbyły się kolejne eko warsztaty. Tym razem edukatorki z Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy – Agnieszka Gorzaniak i Karolina Pikosz – zaprosiły do stworzenia na krośnie ażurowego kolażu z materiałów pochodzących z recyklingu oraz polnych kwiatów. Wyplecione prace towarzyszą wystawie Pawła Szeibla „Przygodolub”, którą oglądać można w Galerii Ring.

Fotorelacja z pierwszych eko warsztatów (6 sierpnia). Pod okiem legnickiej artystki Jeleny Połujanowej dzieci wykonały  torby do wielokrotnego użytku z motywami zaczerpniętymi z natury.


 

Nasze eko sztuczki – o dobrych praktykach dbania o środowisko opowiedziała Joanna Tabaka

 

We wtorek 20.07.2021 r. o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) odbyło się spotkanie z Joanną Tabaką – ekspertką ds. wdrażania ekologicznych rozwiązań w instytucjach kultury, a także mentorką, podcasterką i ekspertką ds. komunikacji w sektorze kultury. Autorka bloga i publikacji “Zielona Instytucja Kultury” podpowiedziała, jak możemy wpłynąć na otaczający nas świat, żeby być bardziej „eko”. Spotkanie było znakomitą okazją do poznania praktyk i rozwiązań mających pozytywny wpływ na środowisko. Dowiedzieliśmy się, jak w łatwy sposób zmienić nawyki, które są podstawą budowania przyszłości w zgodzie z naturą.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego