ACTION COLLECTION

ACTION COLLECTION

Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej

ze zbiorów Galerii Sztuki

Wystawa czynna w terminie: 27.08.-31.10.2020

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

 

Już wystartowała wyjątkowa AKCJA – Akcja Kolekcja. Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej  – jednego z większych tego typu zbiorów biżuterii artystycznej w Europie. W jej skład wchodzą prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – oraz prace prezentowane na wystawach towarzyszących. Akcja Kolekcja to także symboliczna kontynuacja tradycji Festiwalu, który z powodu pandemii w tym roku nie odbył się.

01_resize

Georg Dobler, Neo classic

brosza, srebro oksydowane, rubiny syntetyczne, cytryny, 2012

Legnicki Festiwal SREBRO to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych prezentacji, promocji i dokumentacji zjawisk ze świata współczesnej biżuterii artystycznej. Co roku w Legnicy odbywają się wystawy artystów-złotników i projektantów, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Sztuki Złotniczej, seminarium teoretyczne oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

02_resize

Timothy Information Limited, Obserwuj ptaszynę

odznaka: mosiądz, srebro, akryl, stal, farba proszkowa, 2012

Prace nad utworzeniem stałej kolekcji biżuterii rozpoczęły się w 2004 r. Znaczna część zbiorów została pozyskana w latach 2013-2016 dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie Kolekcja liczy około pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z największych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Gromadzi obiekty będące dziełami sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku.

03_resize

Nils Hint, Fragment bezimiennego Nr 1, 2, 3

wisiory, kuta stal, gotowe elementy, 2012

W dużej mierze są to prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz prace prezentowane na wystawach towarzyszących. Obejmuje przykłady twórczej aktywności na polu biżuterii artystów z różnych zakątków świata, ukazuje szerokie spektrum możliwości wykorzystania ozdoby ciała do wykreowania dzieła sztuki. Prezentuje bogactwo kontekstów, technik, materiałów, sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej.

Na ekspozycji prezentowane są prace ze zbiorów Galerii według kuratorskiego wyboru prof. Sławomira Fijałkowskiego, który przez wiele lat pełnił funkcję generalnego konsultanta Festiwalu, mając bezpośredni wpływ na jego kształt i kierunek rozwoju.

 

04_resize

Andrzej Bandkowski

bransoleta, srebro, czarny obsydian, 1979

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem
państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content