Szkic ma moc 2023

SZKIC MA MOC 2023 – wystawa pokonkursowa

miejsce: Galeria Ring

wernisaż: 16.06.23, godz. 18:30

wystawa: 14 czerwca – 27 sierpnia 2023

wstęp wolny

 

Konkurs SZKIC MA MOC zorganizowało Legnickie Centrum Kultury już po raz trzeci, jako wydarzenie towarzyszące Satyrykonowi. W tym roku w konkursowe szranki stanęła rekordowa liczba 436 uczestników.

Zauważalne jest zainteresowanie konkursem zarówno uczniów jak i absolwentów szkół o profilu artystycznym z całej Polski. Na wystawie zobaczymy również rekordową ilość 128 szkicowników, które zostały zakwalifikowane do pokonkursowej prezentacji w Galerii Ring.

Zobaczyć będzie można szkicowniki czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu, jak również młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem artystycznym.

– Grozi nam tsunami, codziennie listonosz z kolejnym workiem!!! – maile od Pauliny Maciejewskiej z biura Satyrykonu brzmią jak informacje z początków pandemii koronawirusa. Zainteresowanie trzecią edycją konkursu “Szkic ma moc” przerasta oczekiwania organizatorów i grozi rozwaleniem systemu: co z tym zrobić, gdzie to pomieścić, jak to pokazać?

20230225_160137_resize

Oczami wyobraźni widzę to biuro zawalone workami, które piętrzą się po sufit, napierają na drzwi, wysypują się przez okna. Tysiące rysunkowych bohaterów kotłują się w hałdach szkicowników, wreszcie wydostają się na zewnątrz i oto Legnica staje się sceną wielkiej rozróby.

Widzicie tych typków narysowanych przez Jacka Ambrożewskiego? Skaczą z radości do fontanny w rynku na wiadomość o wygranej w konkursie. Biden z Zelenskim, narysowani przez Michała Dyakowskiego, laureata drugiej nagrody, wparowują do gabinetu prezydenta Legnicy i przejmują władzę nad miastem. Chłopcy ze szkicownika Beaty Filipowicz wręczają legnickim dziewczętom bukiety kwitnących fallusów, a złe uczynki, przed którymi ostrzega Zuza Kamińska, zapraszają wszystkich na imprezę w parku narysowanym przez Artura Ligenzę. Znikają koszmarne reklamy, z billboardów uśmiecha się do nas Ola Szmida, a w Teatrze Modrzejewskiej wystawiają sztukę z rysunkowymi bohaterami. Ptaki ze szkicownika Grzegorza Myćki śpiewają rzewne serenady, Legnica kwitnie, znikają psie kupy i dziury w jezdniach, prostują się chodniki, z kominów zamiast dymu sypią się kwiaty, a na instytucje i mieszkańców spada deszcz doskonale narysowanych pieniędzy.

Pytacie co robić ze szkicownikami? Jak to co? – Naprawiać nimi świat!

Tomasz Broda