Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński 

Od fotografii do fotomontażu komputerowego

finisaż: 1.03.2019 r., godz.: 17:00

projekcja dokumentu: Beksińscy. Album wideofoniczny
5 marca, godz. 16.00

miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

wystawa czynna od 5.02.2019 do 10.03.2019 r.

wstęp wolny

 

Prace składające się na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. To głównie czarno-białe kadry z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego czyli lat 50. i 60. XX w. oraz komputerowe fotomontaże z ostatniej dekady lat twórczości Artysty.

Zdzisław Beksiński ─ fotograf i grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Na początku lat 50-tych XX w. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swoje prace na kilku wystawach, m.in. w: Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Nieco później dał się poznać jako rzeźbiarz, grafik i malarz, zyskując uznanie i sławę, wykraczające daleko poza Polskę. Od 1994 r. ─ jako jeden z pierwszych artystów w naszym kraju ─ tworzył fotomontaże komputerowe. Jego twórczość przerwała tragiczna śmierć 21 lutego 2005 r. w Warszawie.

Beksińscy. Album wideofoniczny to pełnometrażowy dokumentalny dramat rodzinny zrekonstruowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych. Ukazuje pozornie codzienne, przedwcześnie przerwane życie trojga ludzi, dając obraz szalenie osobisty, szokujący i autentyczny.

 
Relacja fotograficzna z wernisażu:
 
Wybrane prace:
 

 

Zdzisław Beksiński

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
YouTube
Instagram
Skip to content