Zapowiedzi

Festiwal Form Audiowizualnych  INTERMEDIALE 2020
Wystawa czynna od 1 października 2020

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

wstęp wolny

 

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE 2020 będzie areną prezentacji audiowizualnych performensów z gatunku elektroakustyki, elektroniki i muzyki eksperymentalnej, będących twórczością artystów z Polski i ze świata. Koncertom tradycyjnie będą towarzyszyły pokazy wideo artu, wykłady i warsztaty, natomiast w Galerii Ring odbędzie się  wystawa prezentująca instalacje wideo twórców związanych z Festiwalem.

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE to cyklicznie organizowany przegląd bieżących tendencji we współczesnych sztukach performatywnych. Z jednej strony stanowi forum, które pokazuje potencjalne zastosowania nowych mediów i technologii w sztukach audiowizualnych, z drugiej zaś jest strefą twórczych eksperymentów w dziedzinie dźwięku i obrazu. Na program Festiwalu składają się koncerty, audiowizualne performance i instalacje dźwiękowe, dla których bazą jest eksperymentalne wideo oraz muzyka elektroniczna i elektroakustyczna. Wcześniej nosił nazwę Legnickie Prezentacje Sztuk Medialnych. Organizowany jest od 1994 roku. Wieloletnią kuratorką imprezy jest Małgorzata Dancewicz – doktor nauk humanistycznych, absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów doktoranckich Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Artystka sztuk wizualnych, performerka eksperymentująca na gruncie sound artu, kuratorka projektów performatywnych. Autorka książki Performans postmedialny. Współczesny kontekst technologiczny działań performatywnych (2019).

 

 ***** 

 

E-mocje! – wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych

Wystawa czynna od 31 października 2020

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

 

Od 31 października zapraszamy na wirtualny (i nie tylko) spacer przez historię malarstwa młodych – E-mocje! Wystawa będzie symboliczną kontynuacją tradycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE który – w związku z utrzymywaniem się stanu pandemii – w tym roku nie odbędzie się. Ponieważ na 2020 rok przypada jubileuszowa, trzydziesta już edycja Przeglądu, uświetnimy ją E-mocjami!

E-mocje! Wirtualny spacer przez historię malarstwa młodych to, w sferze symbolicznej, nawiązanie do nazwy OPMM PROMOCJE, ale także do funkcjonowania sztuki w przestrzeni wirtualnej (szczególnie w ostatnim, pandemicznym czasie), jak również do silnych emocji, które kojarzymy z jednej strony z bezkompromisową twórczością młodych artystów, a z drugiej – z ogólnopolskim konkursem, w którym wygrywają najlepsi z nich.

Galeria Sztuki w Legnicy buduje kolekcję prac nagrodzonych i wyróżnionych w OPMM PROMOCJE, przede wszystkim z powodu rosnącej potrzeby gromadzenia i zachowania w jednym miejscu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych dzieł, prezentowanych podczas Przeglądu. Jest to tym samym dokumentacja twórczości najmłodszych pokoleń polskich artystów. Na kolekcję składa się obecnie ponad 50 prac.

Na ekspozycję złożą się wybrane, najciekawsze dzieła laureatów Przeglądów, między innymi Julii Curyło, Ivo Nikicia, Anety Kublik, Sebastiana Kroka, Pascale Heliot, Bartosza Ratajczyka, Olgi Raciborskiej, Klaudii Kaczmarek, Natalii Kozieł, Haliny Treli, Juliusza Kosina i Albertyny Kacalak. Wystawa mieć będzie charakter przekrojowy. Prezentowane obrazy będą dobrane w taki sposób, aby ukazazać panujące trendy i zjawiska w młodej sztuce, na przestrzeni minionych trzydziestu lat. Tym samym, dzięki przekrojowemu charakterowi ekspozycji odbiorcy będą mieli okazję przyjrzeć ewolucji współczesnego malarstwa w Polsce. Wystawa przypomni też twórczość nagrodzonych i wyróżnionych Promocjantów, z których wielu ma za sobą kolejne sukcesy artystyczne, a niektórzy sami kształcą już kolejne pokolenia twórców oraz bywają jurorami w legnickim Przeglądzie.

 

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial