Zapowiedzi

 

Karolina Jaklewicz

Ojciec odchodzi

wystawa od 4 marca do 18 kwietnia 2021

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

wstęp wolny

 

Wystawa malarstwa Karoliny Jaklewicz „Ojciec odchodzi“ to pożegnanie córki z ojcem, będące pretekstem do symbolicznego pożegnania patriarchatu i refleksji nad współczesnym feminizmem. Jak zauważa artystka: „Era testosteronu upada. Upada na raty. Ery wymieniają się mozolnie. Wchodzimy w fazę realizmu kobiecego, w erę kobiet, które nie będą siedzieć cicho. Kobiety odzyskują głos. Powoli, pod górę, krew jest gęsta. Bo kobiety myślą nieswoimi myślami, patrzą nieswoimi oczami. Trochę to potrwa. Jeszcze trochę. Mój ojciec mówił, że mam czytać książki do końca. Te dwa odejścia – prywatne i publiczne, intymne i społeczne, dokonane i dokonujące się – złożą się na obraz wystawy.“

dr hab. Karolina Jaklewicz (ur. 1979 r. w Trzebiatowie). Artystka, kuratorka, wykładowczyni, pisarka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, dyplom w 2007 u prof. Stanisłąwa Kortyki. W latach 2009-2019 kuratorka programowa Galerii Sztuki Socato, inicjatorka i kuratorka Przeglądu Młodej Sztuki „Świeża krew”.

Ostatnie wystawy malarskie „Konsekwencje” (2018) i „Boli mnie krzyż” (2019) ostrzegały przed faszyzacją życia społecznego a kuratorski projekt „Polska Gościnność” zrealizowany w Muzeum Współczesnym Wrocław (2019) konfrontował mit polskiej otwartości z obecnym nastawieniem wobec Innych. W debiutanckiej książce „Jaśmina Berezy” porusza problem wolności kobiet, tożsamości kulturowej i relacji rodzinnych.

Należy do Międzynarodowej Grupy Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, skupionych wokół Bożeny Kowalskiej.

Bog_honor_ojczyzna_150x130_olej_grafitti_resize

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Skip to content