Zapowiedzi

Legnicki Festiwal SREBRO 2021

Legnicki Festiwal SREBRO odbędzie się w maju i po raz kolejny skupi wokół siebie artystów i miłośników współczesnej biżuterii artystycznej. Kulminacja wydarzenia przypadnie w dniach 28-29 maja 2021 r. Tegoroczny program obejmie wystawy zaplanowane, przygotowane i… odwołane ze względu na pandemię w ubiegłym roku. Z powodu niepewnej sytuacji epidemiologicznej, tegoroczny Festiwal odbędzie się w formie hybrydowej.

W Legnicy zorganizowanych zostanie 14 wystaw indywidualnych i zbiorowych, przekrojowych i problemowych, prezentujących różnorodne przykłady biżuterii artystycznej współczesnych twórców m.in. z Polski, Francji, Belgii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chin.

Najważniejszym punktem Legnickiego Festiwalu SREBRO jest Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, który w tym roku opatrzony został tematem przewodnim WCIĄŻ CZŁOWIEK? / STILL HUMAN? Na legnicki konkurs co roku napływają prace twórców z kilkudziesięciu krajów. Hasło przewodnie każdej edycji jest inne i nawiązuje do istotnych, uniwersalnych problemów i zagadnień współczesnego świata, ujmowanych w perspektywie społecznej, kulturowej, socjologicznej czy antropologii życia codziennego.

Ogłoszenie wyników Konkursu oraz ceremonia rozdania nagród i wyróżnień odbędzie się 29 maja (sobota), podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO. Wydarzenie dostępne będzie także online na kanałach komunikacyjnych Galerii Sztuki.

Ponadto program Legnickiego Festiwalu SREBRO obejmuje 14 ekspozycji biżuterii artystycznej:

29. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej – Wciąż człowiek?

Holownia

Sylwetki Twórców – prof. Andrzej Szadkowski

Sylwetki Twórców – Marion Delarue

Sylwetki Twórców – Delphine Perrache

Extranalities 6: Mechaniczno-organiczny

Debiuty – Luiza Mężyńska

Debiuty – Justyna Kowalska

Srebrne Szkoły – KONSTELACJE Studio S+M+L_XL – METAL AND JEWEL, Akademia Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Bratysławie, Wydział Sztuk Stosowanych

Srebrne Szkoły – Wydział Biżuterii i Metali Akademii Sztuk Pięknych w Szanghaju na Uniwersytecie w Szanghaju (SAFA)

HANDMADE 2. Polska sztuka srebra lat 1979-1999

XIX Międzynarodowy Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE Protezeusze

Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2020

Międzynarodowa Bałtycka Wystawa Biżuterii Amber Trip Surveillance Jewellery

 Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy plakatu, fotografii i animacji oraz szereg dodatkowych wydarzeń, które przeprowadzone zostaną w formie adekwatnej do obowiązującej sytuacji epidemiologicznej i z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.

Szczegóły i aktualności dostępne na stronie Festiwalu oraz w mediach społecznościowych: Instagram i Facebook

 


 

Agim Sulaj

Galeria Ring

czerwiec – lipiec 2021 r.

Wystawa rysunków Agima Sulaja, która odbędzie się w ramach Festiwalu Satyrykon, jest prezentacją prac wielokrotnie nagradzanego artysty – laureata prestiżowych nagród m.in. w Chinach, Rosji, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Ameryce, Polsce, Turcji, Niemczech, Szwecji i Iranie. Agim Sulaj zasiadał w jury Satyrykonu w 2020 roku. Jego twórczość oscyluje wokół głównych problemów społecznych i politycznych XXI wieku i przewijają się w niej tematy ubóstwa na świecie, zanieczyszczenia środowiska oraz realiów imigracji.

Agim Sulaj (ur. w 1960 roku w Tiranie) – albański malarz, tworzący i mieszkający we Włoszech. W 1985 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Tiranie i rozpoczął współpracę z „Hosteni”, czasopismem polityczno-satyrycznym. W ten sposób młody artysta wkroczył do świata humoru i satyry, co było ważnym etapem w kształtowaniu się jego własnej twórczości. Równolegle rozwija „hiperrealistyczny” styl, który dominuje w jego późniejszych pracach.


 

Przemysław Garczyński 

Galeria Sztuki w Legnicy
sierpień – wrzesień 2021 r.

Wystawa laureata Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 29. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2019. Artysta skupia swoją twórczość wokół mediów elektronicznych, temat ten przedstawia za pomocą tradycyjnych środków malarskich. Transgresyjne malarstwo Przemysława Garczyńskiego ma silne graficzne geny, jest intelektualne i mocno symboliczne, epatuje kolorem intensywnym, technicznym. W jego obrazach nie trudno dopatrzyć się reinterpretacji architektonicznej przestrzeni ukształtowanej przez człowieka.

Przemysław Garczyński (ur. 1988 w Lublinie) – absolwent grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia litografii) oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką. Finalista konkursów artystycznych, m.in. 17. Artystycznej Podróży Hestii 2018 i Gdańskiego Biennale Sztuki 2018. Jego prace prezentowano były podczas licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. Uczestnik i współtwórca inicjatyw artystycznych wyprowadzających sztukę w przestrzeń miejską (m.in. cyklu Obraz Testowy, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska).

Garczynski-Przemyslaw-Wojna-czyli-Pieklo

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Skip to content