Zapowiedzi

Maria Rogala – Malarstwo

Wystawa czynna od 20.08.2020

Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12

Wstęp wolny

 

20 sierpnia otwarta zostanie wystawa malarstwa Marii Rogali, która od wielu lat związana jest z regionem Zagłębia Miedziowego i lokalnym środowiskiem twórczym. Jej obrazy zachwycają spokojną atmosferą i nastrojowym klimatem. To malarstwo realistyczne, skłaniające się ku tematyce tradycyjnej: pejzaże, martwa natura, kwiaty. Artystka posługuje się głównie olejem, akrylem i akwarelą. Inspiracje czerpie ze sztuki okresu Młodej Polski, a także z malarstwa koloryzmu. Obrazy Marii Rogali są powszechnie doceniane nie tylko wśród znawców sztuki. Ich mocną stroną jest podkreślająca wspomniany już nastrój i równocześnie budująca kompozycję kolorystyka.

Prace Marii Rogali można było oglądać na wielu wystawach, także – kilkakrotnie – w legnickiej Galerii Sztuki. Pokazy jej malarstwa miały miejsce także w wielu miastach Polski – m.in. w Jeleniej Górze, Złotoryi oraz w Gliwicach i w Warszawie, a także na licznych wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Prace Marii Rogali znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju, a także poza nim: w Anglii, Szwecji, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

DSCN9748_resize

Maria Rogala – urodzona 4 września 1930 r. we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do krakowskiej ASP na Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w 1956r. w pracowni malarstwa prof. E. Krychy i pracowni gobelinu prof. S. Gałkowskiego. Artystka należy do pokolenia, które osiedliło się w Legnicy w wyniku splotu powojennych okoliczności. Przez wiele lat związana była z oświatą, pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

*****

 

ACTION COLLECTION

Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej

ze zbiorów Galerii Sztuki

 Wystawa czynna od 27.08.2020

Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

Wstęp wolny

  Już od 27 sierpnia w głównej siedzibie Galerii ruszy wyjątkowa AKCJA. Akcja Kolekcja, w ramach której zaprezentowana zostanie Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej. Będzie to pierwsza tak obszerna wystawa biżuterii artystycznej ze zbiorów Galerii Sztuki, podtrzymująca zarazem ponad 40-letnią tradycję legnickich prezentacji artystycznej biżuterii, które co roku odbywają się pn. Legnicki Festiwal SREBRO.

01_resize

Georg Dobler, Neo classic

brosza, srebro oksydowane, rubiny syntetyczne, cytryny, 2012

Legnicki Festiwal SREBRO to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych prezentacji, promocji i dokumentacji zjawisk ze świata współczesnej biżuterii artystycznej. Co roku w Legnicy odbywają się wystawy artystów-złotników i projektantów, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Sztuki Złotniczej, seminarium teoretyczne oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

02_resize

Timothy Information Limited, Obserwuj ptaszynę

odznaka: mosiądz, srebro, akryl, stal, farba proszkowa, 2012

Prace nad utworzeniem stałej kolekcji biżuterii rozpoczęły się w 2004 r. Znaczna część zbiorów została pozyskana w latach 2013-2016 dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie Kolekcja liczy około pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z największych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Gromadzi obiekty będące dziełami sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku. W dużej mierze są to prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz prace prezentowane na wystawach towarzyszących. Obejmuje przykłady twórczej aktywności na polu biżuterii artystów z różnych zakątków świata, ukazuje szerokie spektrum możliwości wykorzystania ozdoby ciała do wykreowania dzieła sztuki. Prezentuje bogactwo kontekstów, technik, materiałów, sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej.

03_resize

Nils Hint, Fragment bezimiennego Nr 1,2,3

wisiory, kuta stal, gotowe elementy, 2012

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wybrane prace ze zbiorów Galerii według selekcji prof. Sławomira Fijałkowskiego, który przez wiele lat pełnił funkcję generalnego konsultanta Festiwalu, mając bezpośredni wpływ na jego kształt i kierunek rozwoju.

04_resize

Andrzej Bandkowski

bransoleta, srebro, czarny obsydian, 1979

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial